AnasayfaHakkımızdaOto Beyin Nedir?Teknik BilgiÜrünlerimizNeredeyiz?Bize Yazınİletişim Bilgilerimiz

ECU (Motor Kontrol Ünitesi)

ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya yolcu kabini içinde bir yere monte edilmiştir...

ABS Beyni

ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Drt-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrol sağlamaktadır.

Enjeksiyon Beyni

Elektronik enjektörler mekaniklerin aksine sürekli açılıp kapanarak çalışır. Enjektör açıldığında benzin basıncı ile benzin ince delik veya deliklerden emme manifoldundan geçen havanın üzerine püskürtülür.

Sensörler ve Röleler

GÜNÜMÜZDE otomotiv sektörü otomobillerin hemen her durumunu kontrol altına almaya çalışmakta ve araçtan en yüksek verimi ve güvenliği almaya hedeflemektedir. Bunun için otomobillerde bilgisayar sistemleri oluşturulmaktadır.

Motor yönetimi, süspansiyon ve diğer bir çok sistemi bu oluşturulan bilgisayar sistemleri kontrol etmektedir. Bilgisayar, kararlarını sensör denilen alıcılardan gelen bilgilere dayanarak vermektedir. Bilgisayar, sensöre 5 voltluk bir referans sinyali göndererek geri dönen gerilim miktarını kontrol etmektedir. Başka bir ifade ile, sensör, düşük direnç durumunda sinyalin büyük bir kısmının, direncin artması durumunda ise daha az kısmının geri dönmesine izin veren bir değişken dirençtir.

Görüldüğü üzere günümüz otomobil teknolojisi tam bir elektronikleşme içerisine girmiş ve otomobillerin bilgisayarla kontrolü sağlanmıştır. Bu elektronikleşme içerisinde sensörlerin büyük bir önemi vardır. Sensörlerin vereceği bilgilerin yanlış olması otomobilin verimsiz, yakıt ekonomisinden uzak ve güvenliği azalmış bir şekilde çalışmasına neden olacaktır. Bu nedenle sensörlerden gelen bilgilerin yanlış olmaması ve güvenli olması için gerekli önlemler alınmıştır. Örneğin sensörden gelen bilgileri taşıyan kabloların fiber optik olması sayesinde dış etkilerden kaynaklanan frekans karşılığı önlenmiştir.

Bir elektronik kontrol sisteminde işlemle ilgili bilgiler elektrik sinyalleri şeklinde elde edilmek zorundadır. Elde edilen bu sinyallerle elektronik olarak gerekli ayarlamalar yapılarak çıkış alınır. İşlem değişkenleri elektriksel özelliği olmayan fakat elektrik sinyaline dönüştürülebilen ısı,ışık yoğunluğu, pozisyon değişiklikleri gibi özelliklere sahiptir. Otomotiv teknolojisinde elektrik sinyalleri sensörlerle sağlanmaktadır.

Teknik olarak sensör bir sisteminden diğer bir sisteme enerji aktarımını sağlar ve elektrik sinyali olarak elde edilirler.

 

<< Geri Dön

© 2011 BAYRAK Elektronik Oto Beyin Yenileme Tamir || Hazırlayan Ersan