AnasayfaHakkımızdaOto Beyin Nedir?Teknik BilgiÜrünlerimizNeredeyiz?Bize Yazınİletişim Bilgilerimiz

ECU (Motor Kontrol Ünitesi)

ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya yolcu kabini içinde bir yere monte edilmiştir...

ABS Beyni

ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Drt-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrol sağlamaktadır.

Enjeksiyon Beyni

Elektronik enjektörler mekaniklerin aksine sürekli açılıp kapanarak çalışır. Enjektör açıldığında benzin basıncı ile benzin ince delik veya deliklerden emme manifoldundan geçen havanın üzerine püskürtülür.

Şanzıman Beyinleri


Motorlu taşıt araçlarında hızla yol alma ve hızı taşıyabilme özellikleri aranmaktadır. Yükü taşıyabilme ve yük altında istenilen hıza ulaşabilme motorun momentine daha doğrusu çekiş kuvvetine bağlıdır. Araç motoru tarafından üretilen gücün aracı yürütebilmesi, araca hareket verebilmesi için döndürücü kuvvetin artırılarak tekerleklere kadar iletilmesi gerekir. Bu iletimi kavrama yardımıyla vites kutusu sağlar.

Vites kutuları; düz transaks ve otomatik transaks olarak ikiye ayrılır. Otomatik transaks ta kendi içinde tam otomatik ve yarı otomatik ( tiptronik) olarak ikiye ayrılır.

Bu araştırmada yarı otomatik şanzıman konusu incelenmiştir. Bu konuyu araştırma sebebimiz; yarı otomatik şanzımanın diğer şanzımanlarla olan farkları ve birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi, sürücüye sağladığı yararlar ve zararların tespit edilmesi, araç performansına etkileri ve kullanım şeklinin belirlenmesidir.

<< Geri Dön

© 2011 BAYRAK Elektronik Oto Beyin Yenileme Tamir || Hazırlayan Ersan