AnasayfaHakkımızdaOto Beyin Nedir?Teknik BilgiÜrünlerimizNeredeyiz?Bize Yazınİletişim Bilgilerimiz

ECU (Motor Kontrol Ünitesi)

ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya yolcu kabini içinde bir yere monte edilmiştir...

ABS Beyni

ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Drt-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrol sağlamaktadır.

Enjeksiyon Beyni

Elektronik enjektörler mekaniklerin aksine sürekli açılıp kapanarak çalışır. Enjektör açıldığında benzin basıncı ile benzin ince delik veya deliklerden emme manifoldundan geçen havanın üzerine püskürtülür.

Abs Beyni

ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Drt-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrol sağlamaktadır. İlk kez 1936 yılında Almanya'da geliştirilen ve patenti alınan ABS, Almanca "antiblockiersystem." teriminden kısaltılmıştır ve İngilizcesi de benzer anlamdaki Anti-lock Brake System dır. ABS, her tekerleğin yakınında dinme hızını algılayarak tekerleklerin çekiş kaybettiği ve kilitlenmek zere olduğunu algılayan sensörlere sahiptir. Elektronik kontrol nitesi (ECU- Electronic Kontrol Unit) bu sinyalleri değerlendirerek, fren basıncını değiştirmek yoluyla tekerlek kilitlenmesini önleyen hidrolik kontrol nitesine (HCU- Hydraulic Kontrol Unit) komutlar gönderir.

ABS nasil alisir?


Src drt-tekerlek ABS 'li bir taşıtın fren pedalına serte bastığında, sistem otomatik olarak fren basıncını drt tekerlekte düzenleyerek, tekerlek kilitlenmesini önlemek zere her tekerleğin fren basıncını bağımsız olarak ayarlar. ABS, frenleri saniyede 18 defa kadar pompalayarak, sürücülere belirli ölçüde yönlendirme yeteneği kazandırmaktadır.

Drt tekerlek ve iki arka tekerlek ABS'lerin farki
Drt-tekerlek ABS, acil durma koşullarında taşıt kararlılık ve geliştirilmiş manevra yeteneğini sürdürmek için tasarlanmıştır. Drt-tekerlek ABS donatılmış bir taşıtta frenleme sistemi, drt tekerleğin her birinde tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücüye geliştirilmiş yönlendirme kontrol sağlamak için frenleme basıncını düzenler.

Arka-tekerlek ABS ise, daha ok kamyonet, minibüs ve spor taşıtlarda görülmekte ve sadece arka tekerleklerin tekerlek kilitlenmesini önlemek için kullanılmaktadır. Bu sistem sürücüye doğrultu kararlılığını sürdürmek ve taşıtın arkasının yanlara kaymasını önlemekte yardımcı olmaktadır. Arka-tekerlek ABS sistemlerinde n tekerleklerin hl tıpkı geleneksel frenlerdeki gibi kilitlenme eğilimi vardır. Eğer kilitlenme olursa, sürücü fren pedal basıncını tekerleklerin tekrar dönmeye başlamasına yetecek kadar azaltmalıdır. Böylece sürücü taşıtı yönlendirebilir.


ABS'nin alistigi nasil anlasilir?


ABS'lerin boşluğunda sistemin etkin hale gelmesi sürücü tarafından anlaşılabilmektedir. Sürücü mekanik bir ses duyar ve bazı basın dalgalanmalarını veya fren pedalının sertliğinin daha da arttığını hisseder. Gürültü işitildiğinde veya basın dalgalanmaları hissedildiğinde, ayağın fren pedalında tutulması nemlidir. Sert basın uygulamasına devam edilmelidir.


ABS ile yapılması ve yapılmaması gerekenler

Uygun kullanılması halinde drt-tekerlek ABS güvenli ve etkin bir frenleme sistemidir. Maksimum güvenlik ve sistemin tüm avantajlarından yararlanmaları için, sürücülerin ABS sistemlerinin nasıl alıştığını doğru olarak bilmeleri ve uygulamaları gerekmektedir.

 

<< Geri Dön

© 2011 BAYRAK Elektronik Oto Beyin Yenileme Tamir || Hazırlayan Ersan